Basıldığı Tuş Değerini Displayda Gösteren ve Değeri Kadar Led Yakan Devre

Merhaba arkadaşlar,Bir devre tasarlamaya çalıştım sonuç güzel oldu ama bir isim bulma konusunda sıkıntı çekerek direkt yaptığı görevi başlık olarak yazdım.Değişik proje ödevlerinizi araştırıp kendimce devreler yapmaya çalışıyorum.Bu devrelerden biride bu tasarladığım devredir.İsmini siz koyun işte.Neden tasarladığım diyorum çünkü bu devrede kod çözücü yok sadece butonlarla ve gerekli yazılımla bu işin içinden çıkmış bulunuyorum.16F628a picinde kullanılan 12 bacak bulunmaktadır.Bunların 7 tanesi display için kullanılacak 1 tanesi led için kullanılacak ettimi 8,kalan 4 bacak bu dört bacak ile 10 adet sayı bilgisi vermemiz gerekiyor.İlk 4 adet sayı yı direkt olarak porta uçlarına bağladım.Kaldı 6 adet sayımız bu sayılarıda 4 lü girişe 2li buton ile giriş yaptım. Şöyleki

porta.0=1 AND porta.1=0 AND porta.2=0 AND porta.3=0 ise 1(bir)sayısını algılasın. Bunun için tek buton yeterli.

ama;

porta.0=1 AND porta.1=1 AND porta.2=0 AND porta.3=0 ise 5(beş)sayısını algılasın. Bunun için ise tek buton yeterli değil ikili butonlar var.Onları kullandım.

Bu proje genelde öğretmenlerimiz tarafından bir amacı olmayan ama öğrenciye düşünce,proje,tasarım  gibi becerileri kazandırma amaçlı devrelerdir.Öğretmenin o anki psikolojisine bağlı olarak sizden daha değişik projelerde isteye bilir.

Şu butona basılınca Bu cihaz(led,buzzer,motor vb.) şu kadar süre çalışsın şu kadar süre beklesin göstergede şunlar yazsın diyebilir,hiç sorun değil sadece öğretmenin istediği devreyi bize bildirin.

Devrenin çalışması şöyledir:

On adet buton bulunmaktadır.Bu butonlar 0 ile 9 arası sayıları temsil eder.İlgili butona basıldığında o butonun temsil edildiği sayı displayda yazmakta vede led sayı  kadar yanıp sönmektedir.

Kullanılan display ortak katotlu dur.Yani displayda bulunan 7 adet ledin eksi uçları ortaktır.Ledleri yakmak için display e artı gerilim uygulanmaktadır.

 

 

display yapısı

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Basıldığı Tuş Değerini Displayda Gösteren ve Değeri Kadar Led Yakan Devre (1 Yorum)

HOŞ GELDİNİZ

Youtube kanalıma Abone Olabilirsiniz.