Işık İzleyen Robot 16F628A

Robot devrelerinde klasikleşen robotlardan biride ışık izleyen robot devresidir.Her zaman olduğu gibi sadece sensör bölümünü değiştirerek yeni bir robot tasarlıyoruz.Sitemde yayınladığım ışık sensör devresini robotlar için ana devreye ekleyerek ışık izleyen robot yapımını tamamlamış oldum.

Devrede kullanılan ldr devresine ışık geldiği zaman çıkış veren ve bu çıkışı algılayarak pic programına göre motorlara yön vermektedir.Işık ldr üzerine geldiğinde ldr sıfıra yakın direnç göstererek akımı kendi üzerinden kısa devre yapar ve transistöre akım akışı olmaz.Transistörün beyz uçuna akım gelmeyince yalıtıma geçer ve led yanmaz.

Ldr ye ışık gelmediği zaman ldr üzerinde sonsöz direnç gösterir ve gelen akımı transistör üzerinden akmasına neden olur.Bu sayede transistörün beyz uçuna gelen akımla bacakları iletime geçer ve led üzerinden akım geçmesine sebep olur ve led yanar.

LED yanınca ve sönünce sesnsör güçlendirici devresine akım gider.Bu sayede sensör güçlendirici devre referans gerilimi ile led üzerinden gelen gerilimi karşılaştırır ve pic için +5 volt yada -2 volt üretir. Devrenin çalışma mantığı bu kadar basittir.

 

ışıl izleye robot.

 

 

devreni gerekli dosyalarını buradan indire bilirsiniz ışık izleyen robot

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Nisan 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın

HOŞ GELDİNİZ

Youtube kanalıma Abone Olabilirsiniz.