Işık İzleyen Robot “basit”

Merhaba arkadaşlar ışık izleyen robot yapımı nı ve mantığını anlatmak istiyorum.Yapımı gayet kolay ve az maliyetli bir ışık izleyen robot olacak.Pic kullanılmadan hobi amaçlı yada ödev amaçlı yapılacak bu devrede,LDR ve transistör tüm görevi üslenmektedir.NPN bc 547 kullanılmıştır.

Burada kullanılan NPN transistörün kullanım amaçı: LDR den alınan transistörün beyz ucu Pozitif + yani P dir.Şayet LDR den gelen uç negatif olsa idi – yani N ,transistör seçimimiz PNP olacaktı.

 

Devre şeması:

ışık izleyen robot sensör

 

 

Şemadada görüldüğü gibi bc 547 nin orta ucu yani beyz ine ldr den gelen pozitif akım la transistör ün kollektör ve emiter ucu iletime geçer ve 9v motor üzerinden geçmeye başlar ki buda motorun dönmesine ve ışıgın geldiği yöne doğru dönmesine neden olur.

BC547 :

bc547

Motor ve ldr devresinin konumu aşağıdaki gibi olacaktır.

 

ışık izleyen robot bağlantı

 

ldr robot resim

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Nisan 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Işık İzleyen Robot “basit” (3 Yorum)

  1. telefon numaranızı verir misiniz? bu ışık izleyen robot meselesini konuşalım lütfen 4 gün sonra benim süre biticek hoca yapamazsam 0 vercek notumu

  2. abi iyi güzel olmuşta bana bundan bitane lazım hocam proje ödevi olarak verdi banada bir tane yapsan olmazmı kargo ile yollasan kaç lazımsa verim

UA-46017808-1

HOŞ GELDİNİZ

Youtube kanalıma Abone Olabilirsiniz.