IŞIK SENSÖRÜ 1.2

Işık sensörümüzde 3 adet ldr kullanılmıştır. Sol–Orta–Sağ ldr olarak dizayn edilerek robotumuzun yön bulması açısından tasarlanmıştır.Transistörün anahtar olarak kullanılarak yapılan devremizde ldr nin ışığa gösterdiği direnç den faydalanılarak devremiz tamamlanmıştır.

Şöyle ki ; Ldr  karanlıkta sonsuz direnç gösterir ve akımın üzerinden geçmesine engel olarak akımın transistörün beyz uçundan geçmesine ve bu sayede transistörün kollektör ve emiter uçlarını kısa devre olamasına neden olur. Led üzerinden gelen akım ise transistörün C ve E uçlarından geçerek devresini tamam lar ve led ışık verir.

Ldr ışıkta ise direnç değeri sıfır değerine kadar düşme gösterir ve akımın kendi üzerinden devreyi tamamlamasına yol açarak ışık sensör devresini kendi içinde kısa devre yapar ve led ışık vermez.

Işık sensörümüz bu mantıkta çalışmaktadır.Sensör uçlarını ise devre de göründüğü üzere ledlerin (-)eksi bacağından alıyoruz.Işık Sensörü devremizde ışığın siddetine göre,uzaklığına,yakınlığına göre çıkış voltajı değişmektedir.

 

ışık sensör devre şeması

 

 

20150901_112434

 

20150901_112459

20150901_112524

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Eylül 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın

HOŞ GELDİNİZ

Youtube kanalıma Abone Olabilirsiniz.