Işık Sensörü

Robot devrelerinde bazı sensör devreleri kullanılır bunlar robottan istenen cevapları alabilmek için robota takılan yardımcı küçük devrelerinde olması gerekmektedir.Işık takip eden robot yapımında kullanacağımız ışık sensörü ihtiyacımızı basit yapımı ile bu devre karşılayacaktır.Devreyi yaptım ve videosunu ekledim.


ışık sensör devresi olarak kullanacağımız ldr devresinin bir başka versiyonu bc557 kullanılarak elde edilen ldr sensör devresine ışık gelince led söner ışık yokken led yanar.Bunun tam tersinin olması için ldr ile R2 dirençinin yerlerini değiştirmeniz yeterli olacaktır. Aşağıdaki devreden iki adet yaparak sağ ve sol algılayıcı olarak kullanma imkanımız vardır

 

 

 

ldr ışık

ldr devre

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Ağustos 2012

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Işık Sensörü (6 Yorum)

  1. s.a hocam bu dvrenın semasını ve kullanılan malzemererın lıstesını nasıl calıstıgını atar mısn e maıl olarak ben ogrencıyım ve proje yapmma lazım bunu yapmak ıstıyorum ıznınle ve yardımınla

    • BENDE BU PROJEYE BAŞLADIM SİTERSEN YARDIM EDEBİLİR EĞER YAPTIYSAN SEN BANA BİRAZ YARDIM EDEBİLRSİN :d

  2. hocam burda şemada 3 tane direnç var videoda sanki tek direnç var gibi :S acaba şema doğrumu ? bir de bu pot 100 k yı pot 50 k ile değiştirsek yine iş görürmü ?

    • Tam belli olmuyor ama 3 adet direnç var,yani devre videodakiyle aynı.Potuda aynı kullmanı tavsiye ederim.pot değişimlerinde hassaslığını etkiler dervenin .Bu devreye en uygunu üzerindeki pottur.

      • benm yapmak istedğm aydınlkta röle çekemsi yani üstüne ışık tutucam röle çkemsini istiyorm ışık gelemynce durucak ?

UA-46017808-1

HOŞ GELDİNİZ

Youtube kanalıma Abone Olabilirsiniz.