Led ile Çizgi Kontrol

Çizgi takip ede robot devrelerinde hazır sensör devre elemanları kullanıldığı gibi led ve ldr kullanarakta çizgi izleyen robot devrelerinde sensör elemanı yapabiliriz. Bu şekilde robot devremizde hazır hiçbir devre kullanmadan işin içinden çıkabiliriz.

A kısmında led den çıkan ışınlar siyah zemine çarpar ve ldr ye çok az ışık düşümü olur.Bunun sebebi siyah zeminin ışınları yeteri kadar yansıtamamasıdır.Bu durum da sensör robotdevremize istenen sinyali veremez.

B kısmında ise led den çıkan ışınlar beyaz zemine çarparak ldr ye yansıma yapar.Burada beyaz zeminin ışını yansıtma özelliğinden bize çok yardımcı olmaktadır.Işınlar üzerine düşerken sensör aktif hale gelir ve robotdevremize istenen sinyali elde ederiz.

 

ldr çizgi sensör

 

Aynı devreden iki adet yapılmaktadır.Robotdevremizde bu iki sensörü kullanarak çizgi takipini rahatlıkla yaptıra biliriz.Yapmış olduğunuz yazılıma göre sensör miktarını arttıra biliriz..LM339 da 4 adet sensör ekleme imkanımız vardır.

ldr den gelen voltajı  opamp yardımı ile pic e yetecek voltaja çeviriyoruz.Bu konuyu Sensör Güçlendirme bölümünde açıklamıştım.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2013

Konu hakkında yorumunuzu yazın

HOŞ GELDİNİZ

Youtube kanalıma Abone Olabilirsiniz.