Sensör Güçlendirme(Opamp 741)

741Robot devrelerinde ana devreye lojik 1 sağlayacak ve gerekli dış etkenlerden haberdar edecek sensör devrelerine ihtiyacımız vardır.Bu sensör devreleri robotumuzun dış dünya ile iletişimi sağlamaktadır. Sensörlerleden gelecek olan çıkış gerilimi ile pic devreye girecek ve program ile duruma göre o şekilde müdahale edecek.Ancak bazı durumlarda sensörlerden istediğimiz değeri alamayız. Örneğin engel algılayan sensör yapacağız.Sönsör engeli algıladığı zaman ,devrenin özelliğine göre lojik1 yada lojik0 verir,çıkış verecek ama bu çıkış gerilimi pic için yeterli olmaya bilir.Sensör devremiz uzakta duran engeli algıladığında ilk önce düşük gerilim vermeye başlar .
Devre kendine en uygun mesafeye gelince normal çıkışını verir.İşte böyle karışık devrelerle uğraşıyorsak. Sensör güçlendirici yada sensör desteleyici deyin fark etmez ama bu devre çok işinize yarayacaktır. Üniversitede yapmış olduğum engel algılayarak ses ve ışık takip eden robot devresinde ,bu devre çok işime yaradı sizinle paylaşmak istedim.

Aslında kendi başına devre denmesi de doğru olmaz çünkü opamp in özelliğini kullanarak işimize yaramasını sağlayacağız.Bilgiği üzere opamp ın gerilim karşılatırma imkanı vardır.Bu özelliğini kullanarak devreye referans gerilimi vereceğiz.Sensör devresinden gelecek olan devre ile karşılaştırma yapacak ve ona göre bize çıkış verecek vereceği çıkış gerilimi sensör den gelen volt ile bağımsız olduğu için pic için gerekli olan gerilimi rahatlıkla elde edebileceğiz.

 

opamp

 

Devrede göründüğü üzere:

A kısmı referans bölgemiz.Bu bölgeyi biz ayarlıyoruz ve sabit olacak.Sensör devremizin çıkışını ölçerek engel varken ki gerilimini ve engel yokken ki gerilimi ölçerek ayarlamamız gerekmektedir.

B kısmı ise sensörün çıkışından gelen gerilimi direkt bu uca bağlıyoruz.Yani orada bulanan güç kaynağı yok orada sensörden gelen uç var.

 

C kısmı ise pic in ilgili bacağına bağlanacak.

Bu şekilde robot devremiz verimli bir şekilde çalışacaktır.

opamp 2

 

İki devre şemasında farkı ortaya çıkarmak istedim. Verilen gerilim ve o gerilime göre çıkış değeri nasıl değiştiği gözlenmektedir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2013

Konu hakkında yorumunuzu yazın

HOŞ GELDİNİZ

Youtube kanalıma Abone Olabilirsiniz.