wifi – Bluetooth Kontrollü Görüntü Aktaran Robot

screenshot_20161031-152358Selam arkadaşlar Hep düşünüp bir türlü üzerinde durma vakti bulamadığım robotumu tamamladım sonunda. Başlık tanda anlaşıldığı gibi wifi özelliği ile görüntü aktarımı yaparken. Bluetooth özelliği ile yön tuşları ve fonksiyon tuşlarını kontrol ediyoruz.
Robotumuzu kontrol etmek için 2 adet uygulama indirmemiz gerekiyor arkadaşlar.Bu uygulamalardan bir tanesi kamera niyetine kullandığımız telefonumuza yükleyeceğiz. IP CAM adlı uygulamayı kamera için kullanılacak olan telefona yüklüyoruz.

 


Diğer uygulama ise Bt BOT control PRo dur. Bu uygulamadan 2 adet olduğunu göreceksiniz. BT BOT Control ücretsiz iken Pro sürümü ücretli. Pro olamayan sürümü test için yapılmıştır. O uygulamada hangi tuşa basarsanız basın ‘9’ sayısını gönderirir ise. O yüzden pro ücretli olanı indiriyoruz.

videoandroid

bt

 

bt3

yanreklam

İndirilecek uygulamalar bunlar arkadaşlar. İlk sıradaki kontrol sağlayacak telefona yüklenecek.IP cam ise kamera olacak telefona yüklenecek.Ip cam yüklü olan telefondan uygulamayı açıyoruz. Start  tuşuna basılınca görüntü almaya başlıyoruz ve ekranın alt tarafında ıp numarası gözüküyor. Bu ip noyu uygulamada ilgili yere yazıyoruz.

btscreenshot_20161102-100324

screenshot_20161102-100358

screenshot_20161102-100352

screenshot_20161102-100408


screenshot_20161031-152358 screenshot_20161031-152436

 

 

 

 

 

Görüntünün kötülüğü telefonun kamerasından dolayı arkadaşlar.uygulamada sıkıntı yok.

Bu uygulamayı yükleyen arkadaşlar göreceklerdir ki diğer seçenek joistik modülüdür. Bu modülü kullanmak isteyen arkadaşlar uygulama ekranında 4 veya seçeneğe göre 8 adet fonksiyon tuşlarını kulalnamaz. Kamerayı robot ile beraber hareket ettirmek gerekir. Şu şekilde anlatayım kısaca 1den 8 e kadar fonksiyon tuşları kendi değerleri kadar bilgi gönderir 2 ye basarsanız ‘2’ sinyalini gönderir. İşte sıkıntı burada joistik hareket ederken x ve ye eksenleri 0 dan 62 ye kadar değer alır hareket ettirdiğinizde. Siz joistik i hareket ettirdiğinizde sisteme düşen değerler ile fonksiyon değerleri karışıyor.

Uygulama ile ilgili anlatacaklarım bu kadar arkadaşlar.

devre

görüntülü robot devresemasi3

malzeme

 • Arduino uno
 • L298n motor sürücü
 • Hc – 05 Bluetooth modülü
 • Servo motor
 • 2 adet 200rpm motor
 • 2 adet teker
 • 1 adet sarhoş teker
 • 2 adet led
 • 1 adet buzzer
 • aç kapa anahtar
 • 2 adet 9v pil
 • servo aparatları
 • vida somun pul

Robotumda far olarak led ve korna olarak buzzer kamerayı kontrol etmek için servo kullandım.

Ledler paralel bağlantı ile 2.pine

Buzzer 4.pine

servoyu ise 3 . pine bağladım

Uygulama ekranında

 1. fonksiyon tuşu Farı açar
 2. fonksiyon tuşu Farı kapatır.
 3. fonksiyon tuşu kornayı açar
 4. fonksiyon tuşu kornayı kapatır.
 5. fonksiyon tuşu servoyu sola döndürür
 6. fonksiyon tuşu servoyu sağa döndürür. (her dokunuş servoyu 10 derece hareket ettirir.)

Robotta iki adet 9 voltluk pil kullanıldı bu pilderden bir tanesi arduino uno yu beslerken diğeri motor sürücünün motor güç bölümünü ve servo motoru besler.

yazilim

 

ORJİNAL YAZILIM ROBOT İLE GÖNDERİLECEKTİR.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın

wifi – Bluetooth Kontrollü Görüntü Aktaran Robot (6 Yorum)

 1. sayın hocam bt bot control pro nette bulamıyorum benzer bir yazılım var ise mail ile bilgilendirme yapabilirmisiniz teşekkür ederim

 2. Hocam robotu alana üzerindeki telefonuda mı veriyorsunuz:) Hocam robotun fiyatını göremedim ne kadar 4*4 araç şasesi ile alsak nekadar olur

  • Üst kısımda sahibinden.com linkini paylaştım hocam oradan bakabilirsiniz. Videoyu izlediyseniz orada değindim 4×4 araçlarda kullannak için joistik modülünü kullanmak gerekiyor. Bunun dezavantajınıda video da anlattım.4×4 te fiyat ne olur dersen kullanacağımız araba kasasına göre değişir.

HOŞ GELDİNİZ

Youtube kanalıma Abone Olabilirsiniz.